Obróbka na med(t)al!
Blog
Jak wygląda proces cięcia plazmowego?
Obróbka metalu może być prowadzona różnymi metodami, w zależności od rezultatu, jaki ma być przy ich pomocy uzyskany. Wśród operacji, które będą niezbędne przy powstawaniu większości elementów, znajduje się proces cięcia, konieczny zarówno do pozyskania odpowiedniego kształtu przedmiotu obrabianego, jak i przygotowania fragmentów materiału do dalszej obróbki. Wśród technologii, która sprawdza się znakomicie w przypadku blach oraz elementów o małej i średniej grubości znajduje się cięcie plazmą, które może być realizowane również na maszynach CNC, a więc sterowanych komputerowo. Przekonajmy się, na czym polega ta technologia oraz sprawdźmy, jakie są jej zalety.
Sposoby regeneracji części maszyn przemysłowych
Części montowane w maszynach i urządzeniach przemysłowych projektuje się tak, by miały one wysoką trwałość. Niestety z czasem dochodzi do ich stopniowego zużycia, a nierzadko także awarii wykluczającej dalszą eksploatację. Sposobem, który jest wówczas używany w celu przywrócenia sprawności sprzętu, będzie fachowa regeneracja maszyn i urządzeń. Przekonajmy się, z jakich powodów warto się na nią decydować i sprawdźmy, w jaki sposób może przebiegać.
Toczenie CNC w teorii i praktyce
Przygotowanie detali wykonanych z metalu, które powinny cechować się wysoką dokładnością wymiarową oraz znakomitą jakością wykończenia powierzchni wymaga zastosowania odpowiedniej technologii obróbki. Wśród dostępnych opcji największą wszechstronność oraz najszerszą paletę dostępnych możliwości oferują różne warianty skrawania. Poza metodami tradycyjnymi, szczególnie użyteczna okazuje się obróbka CNC, dzięki której możliwe jest szybkie i bardzo dokładne wiercenie, frezowanie oraz toczenie. Przyjrzyjmy się toczeniu i sprawdźmy, co daje użycie technologii CNC.
Jak spawać stal nierdzewną?
Stale nierdzewne to materiał, który gwarantuje wysoką odporność na korozję dzięki obecności w stopie dodatkowych pierwiastków – chromu, molibdenu oraz niklu. W grę mogą wchodzić stale austenityczne chromowo-niklowo-molibdenowe, ferrytyczne chromowo-molibdenowe, austenityczne chromowo-niklowo-molibdenowe, jak również martenzytyczne chromowo-molibdenowo-niklowe. Ze względu na swoje właściwości są one stosowane do wytwarzania wyrobów, które są narażone na kontakt z wodą np. armatury hydraulicznej, zbiorników i rurociągów, a także wyposażenia dla zakładów przetwórstwa spożywczego, przemysłu farmaceutycznego czy chemicznego. Z uwagi na atrakcyjny wygląd tego rodzaju stopów powstają z nich też elementy dekoracyjno-użytkowe – m.in. ławki, poręcze, balustrady i kosze na śmieci. Do niezbędnego podczas produkcji spawania stali nierdzewnych można używać kilku różnych technologii. Przekonajmy się, jakie metody mogą zostać użyte.
Na czym polega frezowanie CNC?
Elementy wykonane z metali – różnych gatunków stali, żeliwa, a także stopów miedzi i aluminium są ważnymi częściami maszyn, urządzeń i pojazdów, jak również licznych przedmiotów codziennego użytku. Do nadania im odpowiedniego kształtu wykorzystuje się rozmaite metody obróbki, jednak do najpopularniejszych należy obróbka skrawaniem. W jej obrębie szczególnie często stosuje się frezowanie CNC pozwalające na wytwarzanie detali o dużej dokładności i poziomie wykończenia powierzchni. Przekonajmy się, jak przebiega ten proces i na czym polega.
Metody obróbki skrawaniem
Obróbka skrawaniem to jedna z najczęściej stosowanych metod formowania i nadawania odpowiedniego kształtu materiałom. Najczęściej poddaje jej się metale, w tym stal, a także drewno i różnorodne tworzywa sztuczne. Polega na usuwaniu wierzchnich warstw materiału, zmniejszając jego objętość i nadając mu wybrany kształt. Dzieli się na obróbkę ścierną i obróbkę wiórową. Te dwie grupy bardzo się od siebie różnią – mają inne zastosowanie, inaczej się je wykonuje i wprowadzają do materiału nieco inne zmiany.